24.03. Onneksi olkoon: Kaapo, Gabriel, Kaapro, Kaappo | Palaute
Koko Helsinki

Barnpassning, läxhjälp och insta-andakter – församlingen finns här för barn och unga

29.04.2020, 14:47 /  päivitetty 07.05.2020, 16:00
Det går bra att kontakta församlingens barn- och ungdomsarbetare även om verksamheten är på paus.
Nuoren kädet joissa älypuhelin.

För barn

Läxhjälp: Matteus församlingen erbjuder läxhjälp för barn och unga. Åk 1–6 kontaktar Catarina Bärlund-Palm, 0503803936, catarina.barlund-palm@evl.fi. Åk 7–9 kontaktar Tonja Paavola, 0503803988, tonja.paavola@evl.fi.

Barnvakter: Matteus församling erbjuder barnvakter i östra Helsingfors. Anställ Matteus pålitliga barnvakter som gått hjälpisutbildningen i församlingen som läxläsningshjälp, då du behöver gå till butiken eller bara behöver någon som underhåller barnen en stund. Barnvakt kan endast bokas ifall familjen är frisk och inte i karantän. För mer info, kontakta Patricia Högnabba, 050-408 9010, patricia.hognabba@evl.fi.

Nallegudstjänst och sångstund för de allra minsta:

Pysseltips, andakter samt möjlighet att fråga och diskutera online

i församlingarnas facebook-grupper för barnfamiljer: Kom med!


För ungdomar

Matteus Motion: Du får dagligen ett ca 30 min långt uppdrag, som du själv väljer att utföra eller låta bli, enligt egen förmåga. Ungdomsarbetsledare Tonja Paavola fungerar som instruktör för gruppen, kontakta henne via privatmeddelande på Facebook till Matteus Tonja eller tonja.paavola@evl.fi eller 050-3803988. Tonja svarar också gärna på frågor gällande gruppen om något känns oklart eller spännande! Läs mera här.

Tillsammanstid och andaktsliv på sociala medier: Andakter, frågesporter, ungdomskvällar mm. på Instagram. Följ församlingarnas ungdomsteam matteusungdom , johannesungdom och petrusyouth_ på Facebook och Instagram för mera info.

  • Hemma hos ungdomsteamet: Stig på hemma hos ungdomsledarna! Välkommen med på ungdomskväll onsdagar kl. 18 live på Matteus ungdoms Instagram-konto. Varje vecka ett intressant tema och diskussionen förs av någon av våra ungdomsledare från sitt hem. Efteråt böneandakt direktsänd från Matteuskyrkan. Välkommen med!

Ungdomsjour på WhatsApp: Ungdomsteamet i Matteus församling arbetarna jourar turvis varje dag kl. 19–21 på WhatsApp.

Läxhjälp: Matteus församlingen erbjuder läxhjälp för ungdomar. Åk 7–9 kontaktar Tonja Paavola, 0503803988, tonja.paavola@evl.fi.

Studentprästen är ett särskilt stöd för dig som studerar - också i coronatider. Svenskpråkig studentpräst: Andreas Lundgren, andreas.lundgren@evl.fi, 050 3800662, WhatsApp, IG: @studentprasten Läs mera ...

Podd: En nystartad podd om livet, liksom - från Johannes församlings ungdomsteam hittar du här.

Familjerådgivning

Familjerådgivningen erbjuder helsingforsare professionell samtalshjälp vid problem i parrelationen och i krissituationer. Vi samtalar med dig om frågor som berör parrelationen, familjen och dig. Tre av familjerådgivarna samtalar på svenska. Du kan komma med din partner eller andra familjemedlemmar. Du kan också komma bara du. Läs mera ...

Diakonalt stöd

Diankoniarbetarna hjälper där det behövs. Ibland genom att lyssna, ibland genom att ge mathjälp, följa med till FPA eller hälsa på den som ligger på sjukhus. Läs mera ...