26.01. Grattis: Jonatan | Respons
Hela Helsingfors

Helsingfors-hjälpen finns till för dig, över 70-åriga helsingforsare!

Församlingar

31.03.2020, 09:56 /  uppdaterad 03.04.2020, 11:28
Tfn 09 310 10020. Tjänsten öppnades måndagen den 30.3.2020. Öppet mån–fre kl 9–16 för över 70-åriga helsingforsare.

Helsingfors-hjälpen är en stödtjänst för äldre helsingforsare. Den fungerar helt per telefon. Via tjänsten kan du på ett tryggt sätt få hjälp med att t.ex. handla mat. Du kan också få samtalsstöd eller helt enkelt en pratstund med någon av stadens eller församlingens anställda. Tjänsten är ett samarbete mellan Helsingfors stad och kyrkan i Helsingfors.

Ifall du behöver hjälp med att klara av vardagen eller saknar någon att prata med kan du själv ta kontakt på numret 09 310 10020.

För att försäkra oss om att våra allra äldsta stadsbor får hjälp kommer stadens och kyrkans anställda att ringa upp alla som fyllt 80 år. Samtalen till stadsborna sker vardagar mellan kl. 9–16. Över 80-åringar kan naturligtvis också själva ta kontakt med servicenumret.

Helsingfors-hjälpens telefontjänst är gratis. Ifall du anlitar HOK-Elantos mattjänst på nätet så betalar du inköpen själv. Hemleveransen är däremot gratis.

Bekanta dig gärna noggrant säkerhetsinstruktionerna nedan:

  • Du känner igen ett samtal från Helsingfors-hjälpen på numret: 09 310 10020.
  • Helsingfors-hjälpen frågar aldrig om dina bankkoder eller andra personuppgifter. Under samtalet frågas det ifall du behöver hjälp med praktiska saker.
  • Den som ringer upp dig berättar hur du känner igen Helsingfors-hjälpens volontärer när de kommer med varor till din dörr.
  • Helsingfors-hjälpens volontärer kommer aldrig in i din bostad.
  • De uppgifter som du ger i samband med telefonsamtalet till Helsingfors-hjälpen sparas i Helsingfors stads kundregister. Registret används endast för förmedling av hjälp under coronasituationen. Registret raderas när coronasituationen är över.

‍Läs mera om Helsingfors-hjälpen här.

Kom också ihåg dessa

Seniorinfo, tfn 09 3104 4556, må–fr kl. 9–18 ger information och handledning i frågor som gäller stadens, företags eller organisationers tjänster för äldre.

Lyssnande örat tfn 045 341 0504, tis–ons–tor kl 15–17. Till Lyssnande örat kan du ringa när du behöver en pålitlig lyssnare och en förstående samtalskumpan. Helsingfors Missionens anställda eller volontärer svarar på ditt samtal. Du kan tala om vad som helst, till exempel om ensamhet, men alla samtalsämnen är lika viktiga. Samtalets pris enligt din telefonoperatörs taxa.

Helsingfors Missionens engångshjälp fungerar också under undantagstillståndet. Läs mera här.

Helsingfors stads telefontjänst om coronavirus. Jourtjänsten är avsedd för sådana stadsbor som upplever att de har utsatts för coronavirus eller som utifrån sina symtom befarar att de har smittats av viruset. Telefontjänsten kan nås på telefonnumret 09 310 10024 vardagar kl. 7–20. Det kostar en normal samtalsavgift att ringa telefontjänsten. Under kvällar och helger kan man ringa stadens jourtjänst på numret 116 117.