20.11. Onneksi olkoon: Jari, Jalmari | Palaute | På svenska | In English

Koko Helsinki

Yhteinen kirkkoneuvosto

14.10.2019, 12:49
Yhteinen kirkkoneuvosto toimii seurakuntayhtymän yhteisen toiminnan, hallinnon ja talouden johdossa. Se valmistelee yhteisen kirkkovaltuuston kokoukset ja panee toimeen sen päätökset.
Yleiskuva yhteisen kirkkoneuvoston kokouksesta syyskuussa 2019

Yhteisessä kirkkoneuvostossa on 13 jäsentä sekä varapuheenjohtaja, jotka yhteinen kirkkovaltuusto valitsee kahdeksi vuodeksi kerrallaan. Puheenjohtajana toimii tuomiokapitulin tehtävään niin ikään kahdeksi vuodeksi kerrallaan määräämä kirkkoherra.

Kauden 2019–2020 puheenjohtajana toimii Vartiokylän seurakunnan kirkkoherra Jukka Pakarinen ja varapuheenjohtajana psykoterapeutti Riitta Asikanius Kallion seurakunnasta.

Yhteisen kirkkoneuvoston jäsenet


Riitta Asikanius, vpj.
Kallion seurakunta
riitta.asikanius@welho.org

Lotta Keskinen
Johannes församling
lotta@lottakeskinen.fi

Rolf Steffansson
Matteus församling


Risto Harju
Munkkiniemen seurakunta
harju.risto8@gmail.com

Salla Ranta
Haagan seurakunta
salla.ranta@gmail.com

Anni Järvilehto
Kannelmäen seurakunta

Esa Ahonen
Malmin seurakunta

Pertti Sundberg
Oulunkylän seurakunta


Tuula Pontela
Malmin seurakunta
tuula.pontela@fimnet.fi

Otto Lehtipuu
Paavalin seurakunta

Kristiina Kartano
Lauttasaaren seurakunta
kristiina.kartano@evl.fi

Rakel Hiltunen
Herttoniemen seurakunta


Ami Lainela
Mikaelin seurakunta

Wiking Vuori
Roihuvuoren seurakunta
wiking.vuori@gmail.com