13.08. Onneksi olkoon: Jesse | Palaute
Vuosaaren seurakunta

Vuosaaren rippikoulut 2020 – päivitetyt tiedot

Vuosaaren seurakunta

16.05.2020, 16:02 /  päivitetty 26.05.2020, 13:13
Koronaepidemian vuoksi asetetut rajoitukset tuovat muutoksia kesän rippikouluihin.
Kuvassa kahden nuoren jalat joissa lenkkarit ja tennarit. Teksti: päivitetyt riparit 2020.

Muutoksia rippikouluihin

Koronaepidemian vuoksi asetetut rajoitukset tuovat muutoksia kesän rippikouluihin. Hallituksen, piispojen ja Helsingin seurakuntayhtymän suositusten ja päätöksen mukaan leirimuotoisten rippikoulujen pitäminen voidaan aloittaa kesäkuun toisella viikolla.

Kivisaaren leirikeskuksessa olevat rippikoulut siirtyvät pidettäväksi Pajulahdessa , sillä Kivisaaressa ei voida taata epidemiatilanteessa tarvittavaa hygieniatasoa.

Väliin jääneet tapaamiset

Kevään poikkeusoloissa Vuosaaren seurakunnan rippikoulut ovat olleet tauolla. Kevään aikana väliin jääneistä tapaamisista ei tarvitse huolehtia, rippikoulut toteutuvat nyt uudella suunnitelmalla. Leirin ohjaajat tiedottavat tarkemmasta ohjelmasta.

Muutokset Vuosaaren seurakunnan rippikouluissa

Kaikkiin rippikouluihin tulee muutoksia. Tarkista huolellisesti oman leirisi ajankohta ja paikka.

Kaikkien rippikouluryhmien osallistujamäärää joudutaan pienentämään, jotta leiri voidaan toteuttaa mahdollisimman turvallisesti.

Jos olet valmis vaihtamaan rippikoulusi uuteen ryhmään tai päivärippikouluun, ole yhteydessä rippikoulupappi Samuel Paanaseen, 09 2340 6528, samuel.paananen@evl.fi.

Mikäli tänä vuonna et osallistukaan rippikouluun, kerro siitäkin Samuelille.

Uuteen riparipaikkaan, Pajulahteen, voit tutustua täällä!

Rippikoulut 2020

Päivärippikoulu Merirastikappelissa pidetään suunnitellusti pienemmällä ryhmällä 1. – 4.6. ja 7. – 10.6.

UUSI päivärippikoulu Valossa 30.7. – 2.8. ja 4. – 7.8.

Kivisaari 1, musaripari siirtyy Kellokoskelle 11. – 18.10. (syysloma)

Kivisaari 2, juhannusripari siirtyy Pajulahden urheiluopistolle 11. – 18.10. (syysloma)

UUSI rippikouluryhmä Pajulahden urheiluopistolla 11. – 18.10. (syysloma)

Lummeniemi 1 siirtyy kahdella päivällä eteenpäin pidettäväksi 15. – 22.7.

Lummeniemi 2 siirtyy kahdella päivällä eteenpäin pidettäväksi 22. – 29.7.

Lummeniemi 3 siirtyy kahdella päivällä eteenpäin pidettäväksi 29.7. – 5.8.

Leiriturvallisuus

Leirille voi osallistua vain terveenä. Leireille laaditaan turvallisuusohje, jossa huomioidaan aluehallintoviraston, kirkkohallituksen ja terveysviranomaisten ohjeistus. Jokaisen leirille osallistuvan ja huoltajan tulee allekirjoittaa se ennen leiriä.

Huoltajien on hyvä tiedostaa, että nuoret eivät kaupunki- ja leiriolosuhteissa voi koko ajan pitää kahden metrin väliä toisiinsa. Rippikoulussa täytyy myös noudattaa aiempaa tiukempia turvallisuussääntöjä.

Jos nuori tai hänen perheenjäsen kuuluu riskiryhmään, täytyy omalta lääkäriltä saada lausunto leirille osallistumisesta.

Konfirmaatiot

Koska yli 50 hengen tilaisuuksia ei suositella kesä- ja heinäkuun ajan, voi tämä aiheuttaa muutoksia konfirmaatioihin. Suurin osa konfirmaatioista pidetään syksyllä. Konfirmaatioiden ajankohdat tarkentuvat myöhemmin.

Epidemian kulun seuraaminen

Epidemian kulku Suomessa on edelleen epävarmaa. Sitä seurataan koko ajan, ja tarvittavia muutoksia voidaan tehdä nopeasti. Mikäli epidemia yltyy ja rajoituksia Suomessa kiristetään, niin joudumme siinä vaiheessa myös seurakunnassa arvioimaan rippikoulujen turvallisuutta uudestaan lyhyelläkin varoitusajalla.

Rippikoulujen ohjaajat leireittäin

Alta löydät yhteystietomme. Ole leihin yhteydessä, jos mikä tahansa rippikouluun liittyvä askarruttaa mieltä.

Päivärippikoulut Merirastikappelissa ja Valossa

  • Samuel Paananen, pappi, 09 2340 6528, samuel.paananen@evl.fi
  • Heidi Ruuska, nuorisotyönohjaaja, 040 537 6924, heidi.ruuska@evl.fi

Kivisaari 1, musaripari | Kellokoski

  • Lauri Holma, pappi, 050 414 5361, lauri.holma@evl.fi
  • Jukka Drugg, nuorisotyönohjaaja, 09 2340 6536, jukka.drugg@evl.fi

Kivisaari 2, juhannus | Pajulahti 1

  • Simi Virtanen, pappi, 050 567 2205, simi.virtanen@evl.fi
  • Taija Elste-Ranta, nuorisotyönohjaaja, 050 362 4375, taija.elste@evl.fi
  • Jonna Peitso, nuorisotyönohjaaja, 050 438 6821, jonna.peitso@evl.fi

Pajulahti 2 (uusi rippikouluryhmä)

  • Samuel Paananen, pappi, 09 2340 6528, samuel.paananen@evl.fi
  • Ilkka Kanerva, nuorisotyönohjaaja, 050 532 7829, ilkka.kanerva@evl.fi

Lummeniemi 1

  • Lauri Holma, pappi, 050 414 5361, lauri.holma@evl.fi
  • Taija Elste-Ranta, nuorisotyönohjaaja, 050 362 4375, taija.elste@evl.fi
  • Ilkka Kanerva, nuorisotyönohjaaja, 050 532 7829, ilkka.kanerva@evl.fi

Lummeniemi 2

  • Tiina Ahonen, pappi, 050 467 1238, tiina.ahonen@evl.fi
  • Jukka Drugg, nuorisotyönohjaaja, 09 2340 6536, jukka.drugg@evl.fi

Lummeniemi 3

  • Tommi Vanhanen, pappi, 050 532 7825, tommi.vanhanen@evl.fi
  • Ilkka Kanerva, nuorisotyönohjaaja, 050 532 7829, ilkka.kanerva@evl.fi