08.08. Onneksi olkoon: Sylvi, Sylvia, Silva | Palaute
Vuosaaren seurakunta

Vuosaaren riparit 2020

Vuosaaren seurakunta

21.01.2020, 12:12 /  päivitetty 25.02.2020, 15:22
Tervetuloa Vuosaaren ripareille 2020!
Rippikoululaisia laiturilla.

Vuosaaren rippikoulut 2020

Rippikouluilmoittautuminen on päättynyt, mutta mukaan mahtuu vielä vapaille paikoille. Lue lisää täältä.

Merirasti päiväripari, Vuosaari

  • Päiväleirijaksot Vuosaaressa (ma–to) 1.–4.6. ja (su–ke) 7.–10.6.
  • Ohjaajat Samuel Paananen ja Heidi Ruuska.
  • Konfirmaatio Vuosaaren kirkossa lauantaina 15.8. klo 11.
Leirin ohjaajien yhteystiedot:
  • Samuel Paananen, 09 2340 6528, samuel.paananen@vl.fi
  • Heidi Ruuska, 040 537 6924, heidi.ruuska@evl.fi

Kivisaari 1 musaripari, Helsinki

  • Leirijakso (ke–ke) 3.–10.6.
  • Ohjaajat Lauri Holma, Jukka Drugg ja Anniina Ilola (kanttori).
  • Konfirmaatio Vuosaaren kirkossa sunnuntaina 27.9. klo 11.
Leirin ohjaajien yhteystiedot:
  • Lauri Holma, 050 414 5361, lauri.holma@evl.fi
  • Jukka Drugg, 09 2340 6536, jukka.drugg@evl.fi
  • Anniina Ilola, 050 532 6841, anniina.ilola@evl.fi

Kivisaari 2, juhannus, Helsinki

  • Leirijakso (ke–ke) 17.–24.6.
  • Ohjaajat Simi Virtanen, Taija Elste-Ranta ja Jonna Peitso.
  • Konfirmaatio Vuosaaren kirkossa lauantaina 27.6. klo 11.
  • Riparin oma ryhmä
Leirin ohjaajien yhteystiedot:
  • Simi Virtanen, 050 567 2205, simi.virtanen@evl.fi
  • Taija Elste-Ranta, 050 362 4375, taija.elste@evl.fi
  • Jonna Peitso, 050 438 6821, jonna.peitso@evl.fi

Lummeniemi 1, Viitasaari

  • Leirijakso (ma–ma) 13.–20.7.
  • Ohjaajat Lauri Holma, Taija Elste-Ranta ja Ilkka Kanerva.
  • Konfirmaatio Vuosaaren kirkossa lauantaina 19.9. klo 11.
Leirin ohjaajien yhteystiedot:
  • Lauri Holma, 050 414 5361, lauri.holma@evl.fi
  • Taija Elste-Ranta, 050 362 4375, taija.elste@evl.fi
  • Ilkka Kanerva, 050 532 7829, ilkka.kanerva@evl.fi

Lummeniemi 2, Viitasaari

  • Leirijakso (ma–ma) 20.–27.7.
  • Ohjaajat Tiina Ahonen ja Jukka Drugg.
  • Konfirmaatio Vuosaaren kirkossa sunnuntaina 27.9. klo 14.
Leirin ohjaajien yhteystiedot:
  • Tiina Ahonen, 050 4671 238, tiina.ahonen@evl.fi
  • Jukka Drugg, 09 2340 6536, jukka.drugg@evl.fi

Lummeniemi 3, Viitasaari

  • Leirijakso (ma–ma) 27.7.–3.8.
  • Ohjaajat Tommi Vanhanen, Heidi Ruuska ja Anne Oittinen.
  • Konfirmaatio Vuosaaren kirkossa sunnuntaina 30.8. klo 11.
Leirin ohjaajien yhteystiedot:
  • Tommi Vanhanen, 050 532 7825, tommi.vanhanen@evl.fi

Erityiset riparit

Kehitysvammaisten rippikouluista voi tiedustella Helsingin seurakuntayhtymästä pastori Kati Koskiselta, 050 380 1060, kati.koskinen@evl.fi.

Rippikoulumaksu, sisaralennus ja tuettu hinta

Leiririppikoulun hinta on 140 € ja päivärippikoulun 35 €.

Leiririppikoulujen hinta sisältää opiskelumateriaalin, majoituksen ja täysihoidon leirikeskuksessa leirijakson aikana, sekä kuljetuksen leirikeskukseen. Päiväriparin hinta sisältää opiskelumateriaalin, mahdollisten retkien kuljetukset ja lounaan leiripäivinä. Kaikki leiriläiset ovat tapaturmavakuutettuja seurakunnan puolesta.

Sisarusalennuksesta samana vuonna riparin käyville voi kysyä erikseen rippikoulupappi Samuel Paanaselta. Jos perheessä on taloudellisia vaikeuksia, rippikoulumaksuun voi hakea tukea oman seurakunnan diakoniatyöltä. Tukea on haettava hyvissä ajoin.