26.02. Onneksi olkoon: Nestori | Palaute
Koko Helsinki

Helsingin seurakuntien vaalitulokset

14.11.2022, 12:35 /  päivitetty 12.01.2023, 09:06
Helsingissä seurakuntavaaleissa valittiin seurakuntaneuvostoihin yhteensä 268 luottamushenkilöä, joista 38 ruotsinkielisiin seurakuntiin. Koko Helsingin yhteiseen kirkkovaltuustoon seurakunnista valittiin 91 valtuutettua.
Vaalitulokset 2022

Yhteinen kirkkovaltuusto

Kirkkovaltuutetut rovastikunnittain
Tuomiorovastikunta
Petri Laaksonen Tuomiokirkkoseurakunta
Anna-Maria Soininvaara Tuomiokirkkoseurakunta
Hilla Halla-aho Tuomiokirkkoseurakunta
Otto Meri Tuomiokirkkoseurakunta
Liisa-Maria Voipio-Pulkki Tuomiokirkkoseurakunta
Juha-Pekka Hippi Tuomiokirkkoseurakunta
Hanna Wass Tuomiokirkkoseurakunta
Lauri Grünthal Kallion seurakunta
Sanna Frisk Kallion seurakunta
Riitta Asikanius Kallion seurakunta
Mirka Haili Kallion seurakunta
Maija Anttila Kallion seurakunta
Marianne Heikkilä Lauttasaaren seurakunta
Juha-Pekka Sihvonen Lauttasaaren seurakunta
Noora Juvonen Lauttasaaren seurakunta
Marjukka Andersson Lauttasaaren seurakunta
Otto Lehtipuu Paavalin seurakunta
Suvi Kukkonen Paavalin seurakunta
Emilia Junnila Paavalin seurakunta
Jenni Kivistö Paavalin seurakunta
Saara Heinänen Töölön seurakunta
Emma Mäkelä Töölön seurakunta
Eija-Riitta Korhola Töölön seurakunta
Saara Kuoppala Töölön seurakunta
Katri Manninen Töölön seurakunta
Panu Laturi Töölön seurakunta
Huopalahden rovastikunta
Signe Jauhiainen Haagan seurakunta
Karoliina Karulinna Haagan seurakunta
Hanna Mithiku Haagan seurakunta
Sari Mäkimattila Haagan seurakunta
Outi Halenius Kannelmäen seurakunta
Tarja Lamminperä Kannelmäen seurakunta
Petteri Auvinen Kannelmäen seurakunta
Juhani Strandén Kannelmäen seurakunta
Maaret Castrén Munkkiniemen seurakunta
Anna Saurama Munkkiniemen seurakunta
Helena Moilanen Munkkiniemen seurakunta
Kati Solastie Munkkiniemen seurakunta
Jenni Ruottinen Pitäjänmäen seurakunta
Jukka Tuominen Pitäjänmäen seurakunta
Anna Laine Pitäjänmäen seurakunta
Malmin rovastikunta
Esa Ahonen Malmin seurakunta
Karin Airaksinen Malmin seurakunta
Mervi Assmann Malmin seurakunta
Riikka Dahlman Malmin seurakunta
Anna Karhumaa Malmin seurakunta
Laura Koskelainen Malmin seurakunta
Sanna Lehmusvirta Malmin seurakunta
Pekka Salomaa Malmin seurakunta
Sarlotta Siimeslahti Malmin seurakunta
Tuulikki Vuorinen Malmin seurakunta
Heidi Wiikla Oulunkylän seurakunta
Satu Ketonen Oulunkylän seurakunta
Siiri Tuovila Oulunkylän seurakunta
Valtteri Markula Oulunkylän seurakunta
Raija Olkkola Oulunkylän seurakunta
Tiiu Pohjolainen Pakilan seurakunta
Nina Suomalainen Pakilan seurakunta
Peppi Tervo-Hiltula Pakilan seurakunta
Markku Partanen Pakilan seurakunta
Vartiokylän rovastikunta
Johanna Harjunpää Herttoniemen seurakunta
Elina Raike-Ojanen Herttoniemen seurakunta
Kaisa Valve Herttoniemen seurakunta
Wiking Vuori Herttoniemen seurakunta
Maarit Lampilahti Herttoniemen seurakunta
Ami Lainela Helsingin Mikaelin seurakunta
Riikka Nenonen Helsingin Mikaelin seurakunta
Satu Luhtanen Helsingin Mikaelin seurakunta
Saimi Kautonen Helsingin Mikaelin seurakunta
Tapio Suontakanen Helsingin Mikaelin seurakunta
Tuomas Timonen Helsingin Mikaelin seurakunta
Anne Panigrahi-Herler Roihuvuoren seurakunta
Ville Salonen Roihuvuoren seurakunta
Susse Huhta Roihuvuoren seurakunta
Tiia Thurén Roihuvuoren seurakunta
Minna Havunen Roihuvuoren seurakunta
Ville Jalovaara Vuosaaren seurakunta
Marja Lindholm Vuosaaren seurakunta
Timo Raittinen Vuosaaren seurakunta
Jussipekka Jyväsjärvi Vuosaaren seurakunta
Heikki Pynnönen Vuosaaren seurakunta
Helsingfors prosteri
Martina Harms-Aalto Johannes församling
Malin Lindholm Johannes församling
Kalle Sällström Johannes församling
Elina Tiiainen Johannes församling
Jan-Anders Salenius Matteus församling
Rolf Steffansson Matteus församling
Linda Jordas Matteus församling
Christoffer Perret  Petrus församling
Torsten Sandell   Petrus församling
Niklas Pajunen Petrus församling

Katso vaalitulokset rovastikunnittain täältä.

Suomenkieliset seurakunnat

Tuomiorovastikunta

Tuomiokirkkoseurakunnan seurakuntaneuvosto
Viivi Ali-Löytty Tulkaa kaikki
Anna-Maria Soininvaara Tulkaa kaikki
Hilla Halla-aho Kantava voima
Juha-Pekka Hippi Tulkaa kaikki
Otto Meri Toivo
Liisa-Maria Voipio-Pulkki Tulkaa kaikki
Hanna Wass Tulkaa kaikki
Pekka Reinikainen Kantava voima
Petri Laaksonen Tulkaa kaikki
Seija Muurinen Toivo
Päivi Hirvelä Tulkaa kaikki
Jukka Leppilampi Kantava voima
Lari Ahokas Tulkaa kaikki
Miriikka Laakkonen Tulkaa kaikki
Veli-Pekka Dufva Toivo
Hanna Murremäki Tulkaa kaikki
Kallion seurakunnan seurakuntaneuvosto
Maija Anttila Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Eero Enqvist Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Sanna Frisk Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Lauri Grünthal Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Mirka Haili Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Johanna Hautakorpi Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Satu Himanen Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Mio Kivelä Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Jukka Kymenvirta Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Virve Luomaniemi Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Meri Mononen-Matias Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Emma Mäenpää Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Pia Pihlaja Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Fiia Tuomikoski Sanasta tekoihin -ehdokaslista
Lauttasaaren seurakunnan seurakuntaneuvosto
Marjukka Andersson Sosiaalinen vastuu
Ville Elomaa Seurakunta kaikille
Anna Enbuske Seurakunta kaikille
Maija Haavisto-Hyvärinen Seurakunta kaikille
Marianne Heikkilä Seurakunta kaikille
Teiska Junnola Seurakunta kaikille
Noora Juvonen Seurakunta kaikille
Sofia Kangas Seurakunta kaikille
Kristiina Kartano Seurakunta kaikille
Marika Koski Sosiaalinen vastuu
Kari Mattila Seurakunta kaikille
Eveliina Pikkarainen Seurakunta kaikille
Jarmo Räikkönen Seurakunta kaikille
Juha-Pekka Sihvonen Seurakunta kaikille
Paavalin seurakunnan seurakuntaneuvosto
Pirjo Daavittila Kotiseurakuntana Paavali
Emilia Junnila Kotiseurakuntana Paavali
Tarja Kantola Paavalin sosialidemokraatit ja sitoutumattomat
Jenni Kivistö Kotiseurakuntana Paavali
Suvi Kukkonen Kotiseurakuntana Paavali
Helena Laavi Elävä seurakunta
Jukka Lagerblom Kotiseurakuntana Paavali
Otto Lehtipuu Kotiseurakuntana Paavali
Salla Merikukka Kotiseurakuntana Paavali
Reetta Meriläinen Kotiseurakuntana Paavali
Leila Mäkelä Kotiseurakuntana Paavali
Juhani Pirttiniemi Kotiseurakuntana Paavali
Maria Sundman-Juselius Kotiseurakuntana Paavali
Pirita Tiitto Kotiseurakuntana Paavali
Töölön seurakunnan seurakuntaneuvosto
Saara Heinänen Tulkaa Kaikki Töölö
Pertti Hyvärinen Tulkaa Kaikki Töölö
Elina Kanerva Tulkaa Kaikki Töölö
Eija-Riitta Korhola Seurakunnassa kohdataan
Saara Kuoppala Tulkaa Kaikki Töölö
Panu Laturi Tulkaa Kaikki Töölö
Jenni Lättilä Tulkaa Kaikki Töölö
Katri Manninen Tulkaa Kaikki Töölö
Liisa Mustajärvi Seurakunnassa kohdataan
Emma Mäkelä Tulkaa Kaikki Töölö
Sirkku Nyström Tulkaa Kaikki Töölö
Matti Pyhtilä Tulkaa Kaikki Töölö
Ilkka Seppälä Seurakunnassa kohdataan
Jouko Seppälä Tulkaa Kaikki Töölö
Petri Tikka Seurakunnassa kohdataan
Tapani Tulkki Tulkaa Kaikki Töölö

Huopalahden rovastikunta

Haagan seurakunnan seurakuntaneuvosto
Pauliina Alanko Yhteinen seurakuntamme
Lauri Jahkola Tulkaa kaikki Haaga
Signe Jauhiainen Tulkaa kaikki Haaga
Pietari Jetsonen Tulkaa kaikki Haaga
Karoliina Karulinna Tulkaa kaikki Haaga
Akseli Kulikoff Tulkaa kaikki Haaga
Sonja Lautamatti Tulkaa kaikki Haaga
Anita Liimatainen Yhteinen seurakuntamme
Sari Mäkimattila Yhteinen seurakuntamme
Timo Nikunen Yhteinen seurakuntamme
Liisa Nuorteva Yhteinen seurakuntamme
Sanna-Maria Pakkanen Tulkaa kaikki Haaga
Olli-Pekka Rantala Tulkaa kaikki Haaga
Sara Salonen Tulkaa kaikki Haaga
Munkkiniemen seurakunnan seurakuntaneuvosto
Anne Arento-Manerva Kokoomuslainen seurakuntaväki ehdokaslista
Kenrick Bingham Tulkaa kaikki Munkinseutu ehdokaslista
Maaret Castrén Kokoomuslainen seurakuntaväki ehdokaslista
Ilmari Hirsjärvi Seurakunnan rakentajat ehdokaslista
Timo Kalema Tulkaa kaikki Munkinseutu ehdokaslista
Visa Kananoja Kokoomuslainen seurakuntaväki ehdokaslista
Helena Moilanen Seurakunnan rakentajat ehdokaslista
Jenni Palomäki Tulkaa kaikki Munkinseutu ehdokaslista
Tuula Pelkonen Seurakunnan rakentajat ehdokaslista
Tiina Rautkorpi Seurakunnan rakentajat ehdokaslista
Anna Saurama Tulkaa kaikki Munkinseutu ehdokaslista
Kati Solastie Kokoomuslainen seurakuntaväki ehdokaslista
Anni Tsokkinen Tulkaa kaikki Munkinseutu ehdokaslista
Jussi Ålander Tulkaa kaikki Munkinseutu ehdokaslista
Kannelmäen seurakunnan seurakuntaneuvosto
Petteri Auvinen Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Riitta Eisalo Keskitietä kirkolle -ehdokaslista
Pekka Haanpää Keskitietä kirkolle -ehdokaslista
Outi Halenius Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Riikka Hiidenkari Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Sanna Korhonen Keskitietä kirkolle -ehdokaslista
Aku Kähärä Keskitietä kirkolle -ehdokaslista
Tarja Lamminperä Keskitietä kirkolle -ehdokaslista
Jussi Murtovuori Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Pirjo Pekkola Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Dora Puhakka Keskitietä kirkolle -ehdokaslista
Elina Riutta Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Risto Ruottunen Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Juhani Strandén Keskitietä kirkolle -ehdokaslista
Pitäjänmäen seurakunnan seurakuntaneuvosto
Eero Junkkaala Aktiiviseurakuntalaiset -ehdokaslista
Sakari Karjalainen TULKAA KAIKKI -ehdokaslista
Raija Korhonen TULKAA KAIKKI -ehdokaslista
Anna Laine TULKAA KAIKKI -ehdokaslista
Anja Ollila TULKAA KAIKKI -ehdokaslista
Heikki Riipi Aktiiviseurakuntalaiset -ehdokaslista
Aapo Rikala TULKAA KAIKKI -ehdokaslista
Jenni Ruottinen TULKAA KAIKKI -ehdokaslista
Johanna Tuomi TULKAA KAIKKI -ehdokaslista
Jukka Tuominen Aktiiviseurakuntalaiset -ehdokaslista
Pirkko Turunen Aktiiviseurakuntalaiset -ehdokaslista
Henri Vettenranta Aktiiviseurakuntalaiset -ehdokaslista

Malmin rovastikunta

Malmin seurakunnan seurakuntaneuvosto
Karin Airaksinen Uudistusmieliset Malmi -ehdokaslista
Mervi Assmann Uudistusmieliset Malmi -ehdokaslista
Riikka Dahlman Sosialidemokraatit kirkossa -ehdokaslista
Anni Gunnari Partiolaiset Malmi -ehdokaslista
Johanna Junkkari Partiolaiset Malmi -ehdokaslista
Anna Karhumaa Avoin seurakunta -ehdokaslista
Laura Koskelainen Uudistusmieliset Malmi -ehdokaslista
Sanna Lehmusvirta Partiolaiset Malmi -ehdokaslista
Teijo Peltola Avoin seurakunta -ehdokaslista
Tuula Pontela Avoin seurakunta -ehdokaslista
Suvi-Maria Roine Uudistusmieliset Malmi -ehdokaslista
Eila Sainio Avoin seurakunta -ehdokaslista
Pekka Salomaa Koillis-Helsingin Kokoomus -ehdokaslista
Sarlotta Siimeslahti Uudistusmieliset Malmi -ehdokaslista
Sinikka Vepsä Sosialidemokraatit kirkossa -ehdokaslista
Tuulikki Vuorinen Avoin seurakunta -ehdokaslista
Oulunkylän seurakunnan seurakuntaneuvosto
Raimo Anttila Meidän kaikkien seurakunta -ehdokaslista
Elias Bogossian Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Raisa Iivonen Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Satu Ketonen Meidän kaikkien seurakunta -ehdokaslista
Anne Lindell Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Enna Lohi Meidän kaikkien seurakunta -ehdokaslista
Valtteri Markula Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Raija Olkkola Meidän kaikkien seurakunta -ehdokaslista
Toni Pakarinen Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Tarja Ranta Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Leena Ronkainen Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Pertti Sundberg Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Siiri Tuovila Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Heidi Wiikla Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Pakilan seurakunnan seurakuntaneuvosto
Lasse Halme Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Pekka Helin Toimiva, välittävä Pakilan seurakunta -ehdokaslista
Marjo-Riitta Immonen Toimiva, välittävä Pakilan seurakunta -ehdokaslista
Ranja Nenonen Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Markku Partanen Toimiva, välittävä Pakilan seurakunta -ehdokaslista
Tiiu Pohjolainen Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Raimo Päiväläinen Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Marja-Leena Salonen Toimiva, välittävä Pakilan seurakunta -ehdokaslista
Anton Salonen Toimiva, välittävä Pakilan seurakunta -ehdokaslista
Jorma Skyttä Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Nina Suomalainen Toimiva, välittävä Pakilan seurakunta -ehdokaslista
Peppi Tervo-Hiltula Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Topi Vesteri Tulkaa kaikki -ehdokaslista
Kirsti Österman Tulkaa kaikki -ehdokaslista

Vartiokylän rovastikunta

Herttoniemen seurakunnan seurakuntaneuvosto
Jaakko Autio Lasten ja nuorten puolella -ehdokaslista
Peter Fryckman Iloiten yhdessä, seurakuntamme tutuksi -ehdokaslista
Johanna Harjunpää Lasten ja nuorten puolella -ehdokaslista
Anita Hellman Lasten ja nuorten puolella -ehdokaslista
Susanna Knopman Lasten ja nuorten puolella -ehdokaslista
Maarit Lampilahti Lasten ja nuorten puolella -ehdokaslista
Maija-Leena Linna Lasten ja nuorten puolella -ehdokaslista
Reetta Mannonen Lasten ja nuorten puolella -ehdokaslista
Joonas Paavilainen Lasten ja nuorten puolella -ehdokaslista
Elina Raike-Ojanen Lasten ja nuorten puolella -ehdokaslista
Pentti Rantala Iloiten yhdessä, seurakuntamme tutuksi -ehdokaslista
Kirsti Santaholma Iloiten yhdessä, seurakuntamme tutuksi -ehdokaslista
Kaisa Valve Iloiten yhdessä, seurakuntamme tutuksi -ehdokaslista
Wiking Vuori Lasten ja nuorten puolella -ehdokaslista
Mikaelin seurakunnan seurakuntaneuvosto
Tuomas Finne Arkena ja pyhänä - demarit mukana -ehdokaslista
Susanna Hellén-Valjakka Uuden Mikaelin asialla -ehdokaslista
Pirjo Kangasniemi Uuden Mikaelin asialla -ehdokaslista
Saimi Kautonen Uuden Mikaelin asialla -ehdokaslista
Jouko Kokkonen Uuden Mikaelin asialla -ehdokaslista
Heli Koski Uuden Mikaelin asialla -ehdokaslista
Anna-Maija Laakso Uuden Mikaelin asialla -ehdokaslista
Ami Lainela Uuden Mikaelin asialla -ehdokaslista
Satu Luhtanen Uuden Mikaelin asialla -ehdokaslista
Riikka Nenonen Uuden Mikaelin asialla -ehdokaslista
Juha Raitio Uuden Mikaelin asialla -ehdokaslista
Elisa Selki-Rocchi Uuden Mikaelin asialla -ehdokaslista
Mikko Sorsa Uuden Mikaelin asialla -ehdokaslista
Tapio Suontakanen Uuden Mikaelin asialla -ehdokaslista
Tuomas Timonen Arkena ja pyhänä - demarit mukana -ehdokaslista
Emma Vartiala Uuden Mikaelin asialla -ehdokaslista
Roihuvuoren seurakunnan seurakuntaneuvosto
Jukka Annala Kasvun puolesta ehdokaslista
Minna Havunen Yli kaikkien rajojen ehdokaslista
Susse Huhta Yli kaikkien rajojen ehdokaslista
Markku Huotelin Kasvun puolesta ehdokaslista
Tuula Lybeck Yli kaikkien rajojen ehdokaslista
Jaakko Niiles Kasvun puolesta ehdokaslista
Anne Panigrahi-Herler Yli kaikkien rajojen ehdokaslista
Mialeena Pärssinen Yli kaikkien rajojen ehdokaslista
Susanna Ronkainen Kasvun puolesta ehdokaslista
Marianna Saartio-Itkonen Yli kaikkien rajojen ehdokaslista
Ville Salonen Kasvun puolesta ehdokaslista
Mirka Seppälä Yli kaikkien rajojen ehdokaslista
Tiia Thurén Kasvun puolesta ehdokaslista
Juha Viljanen Kasvun puolesta ehdokaslista
Vuosaaren seurakunnan seurakuntaneuvosto
Katja Ahopelto Vuosaaren seurakunnan kokoomuslaisten TOIVO-ehdokaslista
Anja Hinkkanen Vuosaaren seurakunnan kokoomuslaisten TOIVO-ehdokaslista
Jussipekka Jyväsjärvi Tulkaa kaikki -Vuosaari -ehdokaslista
Sari Kumin Vastuunkantajien ehdokaslista
Marja Lindholm Tulkaa kaikki -Vuosaari -ehdokaslista
Pauli Löija Tulkaa kaikki -Vuosaari -ehdokaslista
Mikaela Mandalios Vastuunkantajien ehdokaslista
Marja Nyman Vuosaaren seurakunnan kokoomuslaisten TOIVO-ehdokaslista
Heikki Pynnönen Vastuunkantajien ehdokaslista
Timo Raittinen Vuosaaren seurakunnan kokoomuslaisten TOIVO-ehdokaslista
Aino Sunila Vastuunkantajien ehdokaslista
Hanna-Riikka Söderlund Tulkaa kaikki -Vuosaari -ehdokaslista
Auli Tynkkynen Tulkaa kaikki -Vuosaari -ehdokaslista
Tommi Vihervaara Vastuunkantajien ehdokaslista

Ruotsinkieliset seurakunnat

Helsingfors prosteri
Petrus församling
Tuomas Anttila Kandidatlistan Tro och gemenskap
Sonja Djupsjöbacka Kandidatlistan Petrus för alla
Jona Granlund Kandidatlistan Petrus för alla
Pamela Granskog Kandidatlistan Petrus för alla
Britta Lassus Kandidatlistan Tro och gemenskap
Sabina Lumivirta Kandidatlistan Petrus för alla
Christoffer Perret Kandidatlistan Petrus Framtid
Susanna Pimenoff Kandidatlistan Petrus Framtid
Caroline Sandström Kandidatlistan Petrus för alla
Kajsa Sjöberg Kandidatlistan Petrus för alla
Maria Sten Kandidatlistan Petrus för alla
Holger Thors Kandidatlistan Tro och gemenskap
Johannes församling
Maria Björnberg Kandidatlista Tillsammans i Johannes
Gitta Dahlberg Heikel Kandidatlista Tillsammans i Johannes
Solveig Gräsbeck Kandidatlista Tillsammans i Johannes
Martina Harms-Aalto Kandidatlista Tillsammans i Johannes
Björn Holm Kandidatlista Tillsammans i Johannes
Runa Ismark Kandidatlista Tillsammans i Johannes
Malin Lindholm Kandidatlista Tillsammans i Johannes
Lars Lundsten Kandidatlista Tillsammans i Johannes
Sofia Palmén Kandidatlista Tillsammans i Johannes
Henrik Stenbäck Kandidatlista Tillsammans i Johannes
Kalle Sällström Kandidatlista Tillsammans i Johannes
Elina Tiiainen Kandidatlista Tillsammans i Johannes
Pia Öhman Kandidatlista Tillsammans i Johannes
Oliver Österman Kandidatlista Tillsammans i Johannes
Matteus församling
Matti Gädda Matteus-En livskraftig församling
Björn Holmberg Matteus-En livskraftig församling
Linda Jordas Matteus-En livskraftig församling
Benjamin Karjalainen Matteus-En livskraftig församling
Lena Koski Matteus-En livskraftig församling
Tove Lehtipuu Matteus-En livskraftig församling
Annika Niemi Matteus-En livskraftig församling
Siv Nordström Matteus-En livskraftig församling
Jan-Anders Salenius Matteus-En livskraftig församling
Annica Söderström Matteus-En livskraftig församling
Maria Westerling Matteus-En livskraftig församling
Marika Westerling-Timonen Matteus-En livskraftig församling