15.07. Onneksi olkoon: Rauni, Rauna | Palaute
Koko Helsinki

Seurakuntien sateenkaariyhteyshenkilöt

24.06.2024, 09:24
Sateenkaariyhteyshenkilöihin voit olla aina yhteydessä matalalla kynnyksellä. Otathan yhteyttä vähintäänkin silloin, jos kohtaat seurakuntien toiminnassa syrjivää tai epäasiallista käytöstä.
Kaksi ihmistä kontaktissa

Sateenkaariyhteyshenkilöverkoston avulla puutumme aktiivisesti häirintään ja syrjintään. Yhteyshenkilöt myös tarvittaessa tukevat sateenkaarevia ihmisiä esimerkiksi erilaisissa kirkon toimintaan ja palveluihin liittyvissä asioissa ja kysymyksissä. Kaikilla meistä on oikeus osallistua jumalanpalveluksiin, kirkollisiin toimituksiin, rippikouluun tai muuhun seurakunnan toimintaan turvallisella ja jokaisen ihmisen ainutlaatuisuutta kunnioittavalla tavalla.

– Raamatussa on kaksi yhdenvertaisuuteen liittyvää sääntöä: rakkauden kaksoiskäsky ja kultainen sääntö. Jeesus sanoi: Rakasta Jumalaa yli kaiken ja lähimmäistä niin kuin itseäsi. Joka ikinen ihminen on yhdenvertainen, rakas, tärkeä ja kaunis Jumalan silmien edessä. Ei ole mitään ehtoja. Jokainen ihminen on arvokas omana itsenään ja sellaisena kuin itsensä kokee, sanoo Haagan kirkkoherra Mari Mattsson.

Sateenkaariyhteyshenkilöihin voit olla aina yhteydessä matalalla kynnyksellä. Ja otathan yhteyttä vähintäänkin silloin, jos kohtaat seurakuntien toiminnassa syrjivää tai epäasiallista käytöstä.

Haagan seurakunta

Anni-Maria Becker

anni.becker@evl.fi
+358923403207

Mari Silin

mari.silin@evl.fi
+358923403213

Herttoniemen seurakunta

Anna Viikari

anna.viikari@evl.fi
+358923403382

Kallion seurakunta

Jaana-Maija Partti

jaana.partti@evl.fi
+358923403635

Kannelmäen seurakunta

Tiittu Paju

tiittu.paju@evl.fi
+358923403813

Salla Silvennoinen

salla.silvennoinen@evl.fi
+358923403855

Lauttasaaren seurakunta

Maija Saario

maija.saario@evl.fi
+358923404308

Joel Niemi

joel.niemi@evl.fi
+358923404351

Malmin seurakunta

Eppu Rantala

eppu.rantala@evl.fi
+358923404557

Mikaelin seurakunta

Susanna Inkovaara

susanna.inkovaara@evl.fi
+358923404842

Munkkiniemen seurakunta

Riikka Kuusisalo

riikka.kuusisalo@evl.fi
+358923405132

Oulunkylän seurakunta

Mia Mod

mia.mod@evl.fi
+358923404205

Paavalin seurakunta

Säde Kultanen

sade.kultanen@evl.fi
+358923405415

Pakilan seurakunta

Saija Mäntynen

saija.mantynen@evl.fi
+358923405551

Heli Sjöberg

heli.sjoberg@evl.fi
+358923405560

Pitäjänmäen seurakunta

Pia Saarela

pia.saarela@evl.fi

050 471 2816

Roihuvuoren seurakunta

Saila Lavonen

saila.lavonen@evl.fi
+358923405722

Tuomiokirkkoseurakunta

Aki Kekkonen

aki.kekkonen@evl.fi
+358923406166

Taija Tiilikka

taija.tiilikka@evl.fi
+358923406162

Töölön seurakunta

Anni Laakso

anni.i.laakso@evl.fi
+358923404750

Yhteisten palveluiden sateenkaariyhteyshenkilöt

Juha Silander

juha.silander@evl.fi
+358923402300

Heta Laurell

heta.laurell@evl.fi
+358923402408

På svenska

Patricia Högnabba, Matteus församling

patricia.hognabba@evl.fi / +35850 4089 010

Monica Heikel-Nyberg, Johannes församling

monica.heikel-nyberg@evl.fi / +3589 2340 7787

Pia Kummel-Myrskog, Petrus församling

pia.kummel-myrskog@evl.fi / +35850 351 0960

Du kan alltid kontakta våra kontaktpersoner för regnbågsfrågor med låg tröskel. Vänligen ta kontakt åtminstone ifall du upplever diskriminerande eller olämpligt beteende inom församlingarnas verksamhet.

Genom nätverket över kontaktperson för regnbågsfrågor ingriper vi aktivt mot trakasserier och diskriminering. Vid behov stöder kontaktpersonerna även regnbågsindivider i olika frågor och ärenden relaterade till kyrkans verksamhet och tjänster. Alla har rätt att delta i gudstjänster, kyrkliga ceremonier, konfirmationsläger eller annan församlingsverksamhet på ett säkert sätt som respekterar varje individ.


Lisätietoja: Henna-Mari Kettusaari hkettusaari@evl.fi, +358923402355

Lue myös: