Etusivu > Uutiset ja tapahtumat > Uutiset > 2014 > Elokuu >

Kirkoissa paljon tapahtumia Taiteiden yönä

Kirkoissa paljon tapahtumia Taiteiden yönä

15.08.2014 08:00 / päivitetty 22.08.2014 08:36

Taiteiden yönä torstaina 21.8. myös Helsingin kirkoissa tapahtuu paljon. Kuoromaratoneja on Tuomiokirkossa ja Paavalinkirkossa sekä kirkkokonsertteja eri puolilla kaupunkia. Tapahtumiin on vapaa pääsy. Paavalinkirkon torniin voi kavuta, Vanhankirkon portailla järjestetään lukumaraton Nigeriassa siepattujen tyttöjen hyväksi. Syötävääkin voi ostaa useammasta paikasta.

Vanhankirkon, Lönnrotinkatu 6, portailla järjestetään kello 17–22 lukumaraton Nigeriassa siepattujen koulutyttöjen hyväksi. Tule paikalle, kirjoita viestisi seinäkankaaseen, rukoile tyttöjen vapauttamista. Lukumaratonissa luetaan ääneen kirja Aboke Girls. Se on belgialaisen journalistin Els de Temmermanin jännittävä kertomus Ugandassa vuonna 1996 tapahtuneesta vastaavasta kidnappauksesta. Vaikka tarina on kauhea, se luo toivoa, sillä erään rohkean nunnan toiminnan kautta suurin osa siepatuista tytöistä saatiin pelastettua. Lukeminen alkaa noin kello 17.30.

Kampin kappelin aulassa, Narinkkatori, on Taiteiden yönä nähtävillä voimauttavia valokuvia teemalla Sisäisten aarteiden etsintää. Kuvat ovat osa Miina Savolaisen jatko-opiskelijoiden Lempeä katse 3 -näyttelyä. Kampin kappelin sosiaalityöntekijä Eveline Müller esittää siinä oman päättötyönsä voimauttavan valokuvan jatko-opiskelijana ja kertoo kuvin kolmen naisen elämästä, rakkaudesta ja oman itsen hyväksymisestä. Näyttely jatkuu 28.8.saakka.

Torpparinmäen korttelitalolla, Käräjätuvantie 3, vietetään Lyhtyjen iltaa kello 18–22. Ohjelmassa on muun muassa askartelua, musiikkia, eläinkontakteja, makkaraa ja vohveleita. Ota oma lyhty mukaan. Illassa on mukana Pakilan seurakunnan työntekijöitä.

Tammisalon kanavalla, Strömsinlahden rannalla, pidetään Taiteiden yön Lyhtykirkko kello 19.

Taiteiden yö klo 18–24 Kallion kirkossa, Itäinen papinkatu 2. Klo 18 Keskiaikainen messu. Avustamassa lauluryhmä Anima mea, johtaa Hilkka-Liisa Vuori. Messun toimittavat Terhi Varjoranta ja Eeva-Liisa Hurmerinta. Klo 19–24 Urkumaraton. Urkureina Katariina Kopsa, Anna-Maija Virtanen, Susanne Kujala, Ville Urponen, Olli Pyylampi, Liisa Ahlberg, Sirkka-Liisa Jussila-Gripentrog, Sabine Nieminen ja Hanna Varis. Juontajana Tommi Niskala. Kirkon pihalta voi ostaa vohvelia, kahvia ja makkaraa, kahvion tuotto Kirkon Ulkomaanavulle. Järjestäjinä ovat Kallion seurakunta ja Organum-seura.

Paavali soikoon! klo 18–22 Paavalinkirkossa ja kirkkopihalla, Sammatintie 5. Taiteiden yön tapahtuma. Ohjelma: klo 18 Somnium Ensemble, johtaa Tatu Erkkilä, klo 18.20 Lääkärikuoro Medicanto, johtaa Tatu Erkkilä, klo 18.40 Lauluyhtye Aikamiehet, johtaa Märt Ratassepp, klo 19 Akademen, klo 19.20 Cantabile-kuoro, johtaa Juha Kuivanen, klo 19.40 Kaari-ensemble, johtaa Saara Aittakumpu, klo 20 Polyteknikkojen Kuoro, johtaa Saara Aittakumpu, klo 20.20 Kampin Laulu, johtaa Kari Turunen, klo 20.40 Renessanssisoitinyhtye Cappella tibia, klo 21 Helsingin Laulu, johtaa Hanna Remes, klo 21.20 Kamarikuoro Värinä, johtaa Noora Hirn, klo 21.40 Akateeminen Laulu, johtaa Edward Ananian-Cooper, klo 22 iltahartaus.

Musiikkitarjonnan lisäksi Paavalinkirkossa on tarjolla myös muuta ohjelmaa: Paavalinkirkon torniin pääsee tutustumaan opastetuilla kierroksilla klo 18–20.30, mukavaa tekemistä löytyy koko perheen puuhapajasta klo 17–20, taiteilija Heikki Mäntymaan valokuvanäyttely on esillä kirkon aulassa, ja kirkkopihalla voi istuskella klo 17 alkaen kahvittelun ja makkaranpaiston merkeissä.

Kuorojen kavalkadi klo 19–23 Helsingin tuomiokirkossa, Unioninkatu 29. Ohjelma: klo 19 Kampin Laulu, johtaa Kari Turunen, klo 19.30 Kilven Kuoro, johtaa Hanna Remes, klo 20 Sibelius-lukion tyttökuoro, johtaa Reijo Aittakumpu, klo 20.30 Akateeminen Laulu, johtaa Iida Antola, klo 21 Cantabile, johtaa Juha Kuivanen, klo 21.30 Dominante, johtaa Seppo Murto, klo 22 Gospel Helsinki, johtaa Nina Pakkanen, klo 22.30 Uspenskin Katedraalikuoro, johtaa Varvara Merras-Häyrynen. Helsingin urkukesän tapahtuma. Lisätietoa: www.urkukesa.fi.

Musiikkia – Kamera käy! klo 19 Mikael Agricolan kirkossa, Tehtaankatu 23. Mykkäelokuva Metropolis (1927, ohj. Fritz Lang) urkusäestyksellä. Urkurina Pétur Sakari. Helsingin urkukesän konsertti. Vapaa pääsy, ohjelma 7 e. Lisätietoa: www.urkukesa.fi.

Sateen jälkeen… klo 19 Oulunkylän vanhassa kirkossa, Siltavoudintie 12. Taiteiden yön musiikillinen messu, jossa yhdistyvät musiikki, teksti ja visuaaliset elementit. Lauluyhtye Laulavat sadepisarat, soitinyhtye, kanttori Maija Pesonen-Kareinen, rovasti Heikki K. Järvinen. Mm. Lasse Heikkilän ja Petri Laaksosen musiikkia.

Taiteiden yö klo 19–22 Pihlajamäen kirkossa, Liusketie 1. Klo 19 Konsertti. Viulu-selloduo Sonetta: Martta Valkeus ja Sonetta Harjanne. Klo 20 Virsikaraoke - Laula lempivirtesi. Isäntänä Timo Olli. Klo 21 Gospeltroikka. Sarastus-yhtye.

Rostockin tuulet Kaartinkaupungissa klo 20 Saksalaisessa kirkossa, Unioninkatu 1. Trio Vogler, Rostock. Instrumentteina huilu, oboe ja urut. Vapaa pääsy, maksullinen ohjelma.

Eine kleine Bachmusik klo 21 Johanneksenkirkossa, Korkeavuorenkatu 12. Kajsa Dahlbäck, sopraano, Niko Kumpuvaara, harmonikka, Sixten Enlund, urut. Mm. Bachin aarioita. Helsingin urkukesän konsertti. Vapaa pääsy, ohjelma 7 e. Lisätietoa: www.urkukesa.fi.

Taiteiden yön konsertti klo 21 Malmin kirkossa, Kunnantie 1. Aale Lindgren, oboe, yhtyeineen.

Mutta Herran armo pysyy klo 21 Oulunkylän kirkossa, Teinintie 10. Taiteiden yön konsertti. Yrjö Kilpisen ennen julkaisemattomia hengellisiä lauluja esittävät Hannu Leskinen, baritoni, Katja Mäkiö, mezzosopraano, kamarikuoro Chorus Sine Nomine ja Emma Teronen, piano. Kilpis-tutkija Erkki Pullinen kertoo Yrjö Kilpisen hengellisten laulujen taustoista ja hänen vokaalimusiikkituotantonsa julkaisutyöstä. Järjestetty yhteistyössä Yrjö Kilpinen -seuran ja Suomen Kulttuurirahasto ja Sulasol -kustantamon kanssa. Vapaa pääsy.

Urkukesän konsertti klo 22 Vanhassakirkossa, Lönnrotinkatu 6. Lauluyhtye Yön kuningattaret, Chœur de Barytons, Pekka Suikkanen, urut. Vapaa pääsy, ohjelma 7 e. Lisätietoa: www.urkukesa.fi.

Lisäksi myös ortodoksikirkoissa on omaa ohjelmaa:

Ortodoksinen Taiteiden yö klo 16–23.30 Pyhän Kolminaisuuden kirkossa ja pihapiirissä, Unioninkatu 31. Luvassa on kirkonkellojen soittoa, kirkkokuoron laulua, slaavilaista musiikkia ja rukouspalvelus. Ohjelma alkaa klo 17 Pyhän Kolminaisuuden kirkon esittelyllä, klo 17.30 toimitetaan kiitosrukouspalvelus, klo 21 kirkossa voi kuunnella kirkkolaulua. Koko illan aikana kirkon pihapiirissä soi slaavilainen musiikki, ja tarjolla on venäläisiä herkkuja: borshkeittoa, blinejä, piirakoita, kahvia ja teetä.

Katedraalin yö klo 17–21.30 Uspenskin katedraalissa, Kanavakatu 1. Klo 17 Ehtoopalvelus. Klo 18 Rukouspalvelus Kozelshtshanin Jumalansynnyttäjän ikonin kunniaksi, Uspenskin Katedraalikuoron avoin harjoitus alkaa. Klo 19 Uspenskin Katedraalikuoron konserttituokio, avoin harjoitus jatkuu. Klo 20 Uspenskin Katedraalikuoron konserttituokio. Klo 21 Akatistos Jumalansynnyttäjälle. Kirkon kryptassa on klo 17–21 kahvitarjoilua, seurakunnan toimintamuotojen esittelyä ja kirkollisen esineistön näyttely.

Kuorot ovat äänessä Taiteiden yönä Tuomiokirkossa ja Paavalinkirkossa. Tuomiokirkon kuorokavalkadissa esiintyy Gospel Helsinki, johtajanaan Nina Pakkanen.

(Kuva: Timo Raunio)