07.12. Onneksi olkoon: Sampsa | Palaute
Lauttasaaren seurakunta

Apua ja tukea lauttasaarelaisille nuorille

Lauttasaaren seurakunta

30.08.2021, 10:53 /  päivitetty 31.08.2021, 09:34
Nuori nainen istuu silmät kiinni ja kädet ristissä kasvojen edessä rukoilemassa

Helsingin seurakuntayhtymällä on nollatoleranssi kaikenlaiselle häirinnälle, ja jokaisen nuoren ja huoltajan on voitava luottaa siihen, että kaikki toimintamme on täysin turvallista. Olemme erittäin pahoillamme, että tämä lupaus ei ole nyt täyttynyt. Tahdomme olla mukana tukemassa jokaista, jota asia koskettaa.Tässä tilanteessa on tärkeää, että kukaan ei jää yksin. Tahdomme rohkaista teitä keskustelemaan kotona asiasta, mikäli nuorenne on itse kokeneet seksuaalista häirintää toimintamme yhteydessä tai jos asia muuten vaan mietityttää ja kaipaatte keskustelutukea. Seurakunta tekee yhteistyötä Lauttasaaren Yhteiskoulun kanssa sekä seurakuntayhtymällä on myös käytettävissä psykologipalveluja nuorille ja perheille. Tämän tiedotteen kautta tahdomme rohkaista teitä tuen piiriin. Asia on yhteinen ja yhteinen intressimme on taata nuorille kasvurauha sekä tarjota keskusteluapua vaikeiden asioiden käsittelyyn.


YHTEYSTIEDOT

Lauttasaaren seurakunta

Varpu Koivunen, nuorisotyönohjaaja
050 380 3523
varpu.koivunen@evl.fi

Marko Heusala, seurakuntapastori
050 380 3522
marko.heusala@evl.fi
Annette Markkunen, seurakuntapastori
050 380 3513
annette.markkunen@evl.fi
Helsingin seurakuntayhtymä
Taina Repo, psykologi
09 2340 2354
taina.repo@evl.fi

Lauttasaaren yhteiskoulu
Greta Secka, koulukuraattori, auktorisoitu seksuaalineuvoja
045 7732 4476
greta.secka@lauttasaarenyhteiskoulu.fi

Myös wilman kautta yhteys

Saara Pousi, koulupsykologi
040 681 6845
saara.pousi@hel.fi

Myös wilman kautta yhteys

Nuorille:

MLL:n nuorten anonyymit auttavat palvelut https://www.nuortennetti.fi/apua-ja-tukea/

Tyttöjen ja poikien talon seksuaaliväkivaltatyö https://tyttojentalo.fi/toiminta/seksuaalivakivaltatyo

Vanhemmille:

MLL:n Vanhempainpuhelin ja netti https://www.mll.fi/vanhemmille/toiminta-lapsiperheille/vanhempainpuhelin/

Tukinainen (tukea myös läheisille) https://tukinainen.fi/